Čo odporúča horský vodca?

Čo odporúča horský vodca?

Na túrach, pri lezení, lyžovaní alebo pri pohybe v horách trávim takmer každý druhý deň.

Mám svoje priority, ktorými sú adekátna hmotnosť a funkčnosť. Nejde o to, že všetko musí byť najľahšie. Keď idem liezť na skaly, tak si nesiem batoh Pipedream, ktorý vôbec nie je ľahký. Ale nevadí mi to, keďže ku skalám pôjdem max. 30 minút.

Avšak v horách, pri dlhých a náročných túrach častokrát platí nízka hmotnosť = rýchlosť = čas, ktorého nikdy nie je dostatok.

Batohy

Batoh je niečo, čo mám na chrbte každý deň a podľa aktivity to prispôsobujem. Nie je to o univerzálnosti, pretože taký batoh neexistuje. Pre mňa je najdôležitejšia hmotnosť a funkčnosť.

 • Blitz 28 – ideálny v letnom období na jednodňové túry. Váha 420 g, vonkajšia a vnútorná priehradka, kde vojdu tie najnutnejšie veci. Je tam priestor aj pre vak na vodu a vojde do neho všetko čo potrebujem v letnom období na horolezeckú túru.
 • Speed Zip 33 – v zime potrebujem trochu väčší batoh. Tento má naviac kompresné popruhy, možnosť uchytenie mačiek z vonkajšej strany a bedrový popruh je o niečo pohodlnejší.

Prilba

Aj v tejto kategórii je pre mňa najdôležitejšia hmotnosť. Zároveň dobrá vetrateľnosť . Prilba Vapor je náchylnejšia na poškodenie, hlavne jemný povrch, avšak pri trochu opatrnosti pri nosení v batohu sa jej nič nestane. Používam ju dlho a je naozaj výborná.

Tu je samostatný článok k prilbe Black Diamond Vapor.

Link to: Black Diamond Vapor
Link to: Black Diamond Neve Pro mačky

Novinky od Black Diamond?

Skialpinstické 10-hrotové mačky Neve Pro je novinka od Black Diamond na najbližšiu zimnú sezónu. Nemám ich ešte otestované, ale je to jedna z vecí, na ktoré sa veľmi teším.

Pokusy sú šnúrkami od iných firiem sa úplne neosvedčili a toto by mohla byť zaujímavá alternatíva.

 • black diamond speed zip 33

  Black Diamond Speed Zip 33

  128,0  Zľava!
 • black diamond batoh blitz

  Black Diamond Blitz batoh

  83,0 101,0  Zľava!
 • Black Diamond Cirque Vest

  136,0  Zľava!